Kdo nemá rád kočky jakoby nežil!..nezapomentě hlasovat v anketě a psát komentáře..
Adopce pixelek Tady!!
PLs hlásni pro mě Tady!!!!! a bude diplomek když se zapíšete Tu
Zápis SB Tadyy


Co si vybrat kočičku nebo pejska

10. ledna 2009 v 14:55 |  Starosti s kočkami
Dříve, něž začnete uvažovat o jakémkoliv domácím miláčkovi, je třeba si uvědomit pár základních skutečností:
Ø S pořízením mazlíčka by měli souhlasit všichni členové domácnosti.


Ø V rodině by neměl nikdo trpět alergií na zvířecí srst.


Ø Váš rodinný rozpočet se zkrátí o výdaje za krmení, potřeby a základní veterinární péči pro nového člena rodiny.


Rodiče, kteří pořizují mazlíčka pro své děti, by měli nést zodpovědnost za péči, výchovu i zdravotní stav zvířátka.
Ø Pokud často cestujete, měli byste mít vyřešenu péči o svého čtyřnohého přítele v době vaší nepřítomnosti.
Ø Výchovu, především pejska, by měli dodržovat všichni členové domácnosti.


Ø Mít pejska nebo kočičku je závazek na mnoho let.


Ø Na svého mazlíčka byste měli mít dostatek času, trpělivosti a chuti o něj každodenně pečovat.


Ø Váš mazlíček by měl mít dostatek životního prostoru, který odpovídá jeho velikosti a temperamentu, ale také svůj kout pro nerušený odpočinek.
Pokud jsme vás od pořízení domácího mazlíčka neodradili, stojíte před rozhodnutím jestli si pořídíte psa nebo kočku. Nejste-li zapřísáhlý pejskař nebo milovník koček? Rozhodování nebude snadné. Třeba vám to usnadní následující srovnání:

Pořídíme si pejska nebo kočičku?


Pes: vás má stále na očích, vyžaduje pozornost, drbání, házení aportu, chození na procházky za každého počasí a v kteroukoli denní a noční dobu. Je to mnohdy nadšený cestovatel, pohlídá byt nebo dům, někdy ale lupiče ještě přivítá, po celý den má veselou a hravou náladu.


Kočka: se ráda mazlí, hraje si a loví členy rodiny, jindy o ní zase hodiny nevíte, zpravidla nesnáší cestování a svého veterináře. Neštěká, ale když začne období mrouskání, ví o ní půl sídliště, bývá dobře naladěná, někdy je to naopak netýkavka. Stále nejste rozhodnutí?


Pořiďte si psa i kočku. Nejlépe však mláďata, která si na sebe bez problému zvyknou.


VYBÍRÁME KOČIČKU


Na světě je známo téměř čtyřicet plemen koček v mnoha barevných variacích. U nás nejrozšířenější je kočka evropská, kterou najdete v každém městě i vesnici. V poslední době se stala velmi oblíbenou kočka britská. Je známá svou hustou, silnou srstí a vyrovnanou, snášenlivou a přátelskou povahou. Milovníci dlouhé a jemné srsti chovají perské kočky. Tyto kočky Pro svůj exotický zjev a milou povahu jsou také klidné a vyrovnané. I u nás se rozšiřuje chov somálských a orientálních koček.


Co kočky potřebují?


Pořídit si kočku do bytu nebo k domku na zahradu je veliký rozdíl. V bytě musíte zajistit nejen toaletu, ale i možnost dostatečného pohybu a prostoru pro hraní. Kočka má přirozenou touhu obrušovat si drápky a vy budete muset vymyslet způsob, jak jí vyjít vstříc. Jinak se připravte na investice do nové sedačky, nových dveří, tapet, koberce, atd. Nejlepším řešením je škrabadlo. Dnes je na trhu nepřeberné množství škrabadel různých tvarů, velikostí a barev. Stačí si jen vybrat. Mnohdy stačí i starý proutěný košík nebo škrabací strom. Kočka je inteligentní a pozná, co se od ní očekává. A pokud přece jenom ne, stačí pár kapek kozlíku lékařského nebo nasypat kolem škrabadla šantu kočičí. Tyto byliny mají na kočky nevídaný účinek. V momentě, kdy pak bude číča opět drancovat nábytek, chyťte ji a postavte přímo ke škrabadlu. Pokud hodně cestujete, kočka asi nebude tím pravým zvířetem pro vás. Transport většinu koček stresuje a v cizím prostředí se mohou lehce zatoulat a ztratit.


Kočku nebo kocoura?


Život kočky v bytě přináší i další problém a tím je značkování. U kocourů se objevuje během pohlavního dospívání a u některých koček v době mrouskání. Můžete zkusit použít odpuzovací spreje nebo zabránit kočce přístup k místům, kde močí. Konečným řešením bývá kastrace. Může se však stát, že i po kastraci kočka pokračuje s tímto nežádoucím chováním.Pomočování mimo toaletu však nemusí nutně znamenat pouze značkování. Může to být také forma protestu proti vaší dlouhodobé nepřítomnosti nebo proti další kočce nebo psovi v domácnosti, kteří kočku utiskují. V neposlední řadě se může jednat o onemocnění močového aparátu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama